Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

DAĞLARINDAN YAĞ, OVALARINDAN BAL AKAN ŞEHİR...
ANA MENÜ
Atatürk
İçişleri Bakanlığı
Aydın Valiliği
Nazilli Haritası
İLÇEMİZ
Şehit ve Gazilerimiz
Tarih
Nüfus
Coğrafi Yapı
Ekonomi
Sosyal Durum
Resim Galerisi
HİZMETLER
Pasaport ve Silah Ruh. Alma
Nüfus Cüzdanı Alma
Sosyal Güvenlik Kurumu
Nazilli Uzun Yaşam Merkezi
Yaşlılık Aylığı
Özürlü Bakım Aylığı
Dernekler Bürosu
HAKLARIMIZ
Çocuk Hakları
İnsan Hakları
Vatandaşlık Hakları
AB Temel Hakları
Tüketici Hakları
Yabancı Hakları
YEREL BASIN
Adalet Gazetesi
Anadolu Gazetesi
Ayna Gazetesi
Cizgi Gazetesi
Nazar Gazetesi
Nazilligentr
Nazillitv
Nazillihaber
Nazilligündem
Nazilli Havadis

TÜRKİYE’NİN EN RENKLİ KAYMAKAMI “CANER YILDIZ”

6 yıl önce Adana Vali Yardımcılığı görevinden Nazilli Kaymakamlığına tayin olan 53 yaşındaki Caner Yıldız, bu süre zarfında renkli kişiliği, projeleri, davranışları ve giyimiyle adından sıkça söz ettirdi. Nazilli’nin uzun yaşam merkezi olması dışında birçok markayla adından söz ettiren kaymakam Caner Yıldız, bir Nazilliliden daha fazla ilçe için çalışıyor. Boş zamanlarında da sık sık ilçede ve köylerinde dolaşan Yıldız, adım atmadık köy bırakmadığı gibi vekil kaymakamlık yaptığı komşu ilçelerde de iyi tanınıyor.

7’den 70’e herkesin dostu ve destekçisi olan Kaymakam Yıldız, makamında her kesimden halkı ağırlamaktan mutlu olduğu kadar ilginç buluşları ile de medyatik olmayı başardı. Kaymakam çayı, nikahsız yaşayan Romen vatandaşları evlendirmesi, onların babası olması, NAP projesi, uzun yaşam merkezi ve daha birçok ilgin projesi ile son yıllarda Nazilli’yi medyanın uğrak yerlerinden biri haline getirdi. Kaymakam Yıldız’la makamında yaptığımız sabah sohbetinde ilginç kişiliği, Nazilli hakkında düşünceleri ve projelerini dinledim. Kaymakam Yıldız, Nazilli’nin kabuğunu kırması için öncelikle marka şehir olmak zorunda olduğunu ardından da yapılabilir projeleri hayata geçirerek 2023 yılında Ege Bölgesi’nin İzmir’den sonra en gelişmiş şehir olacağını iddialı bir şekilde ifade etti.
 
“KISACA YAŞAMINIZDAN SÖZ EDER MİSİNİZ?”
 

13 Mayıs 1958 Eskişehir doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi orada tamamladım. 1981 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mülkiye İktisat Maliye bölümünü bitirdim. Ardından içişleri bakanlığına kaymakam adayı olarak girdim. Sırasıyla 1984’de Kuyucak Kaymakamlığı, Çanakkale Bozcaada, Urfa Akçakale Kaymakamlıkları, Diyarbakır Vali Yardımcılığı, Bitlis Hizan, Ağrı Eleşkirt Kaymakamlığı, Burdur Vali Yardımcılığı, Kırklareli Vali Yardımcılığı, 1999 depreminden sonra Yalova ve Kocaeli Vali Yardımcılığı, deprem il koordinatörlüğü, Kırklareli’nde Arnavut ve Kosova Gazi Osman Paşa kampı göçmen kampı yöneticiliği, İstanbul Vali Yardımcılığı,

 

Adana Vali Yardımcılığı son olarak da 6 yıldır Nazilli’de kaymakamlık yapıyorum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Eşim kızım Serra 1985 yılında Kuyucak’ta ilk görevimi yaparken Nazilli’de doğdu. Şu an evli. Oğlum Muhammet Alp, Yaşar Üniversitesi Uluslararası Ticaret Ekonomi bölümünde okuyor.

 
“NAZİLLİ’NİN HEDEFİ NEDİR?”
 
Nazilli’nin hedefi, 2023 yılında Ege bölgesinde İzmir den sonra en büyük en kaliteli en zengin şehir olmak. Şimdi bu hedefe varmak için potansiyelimiz fazlasıyla var. Yeter ki Nazilli’nin Nazilli ruhunu tekrar harekete geçirerek geçmişteki 40 yıl önce nasıl çevre illerden önde ise gelişmişlik açısından onu bir hatırlayarak harekete geçmesi. Zaten istek var, talep var. Benim kaymakam olarak vazifem bunları motive etmek, moral vermek. Şimdi olayların motive moral aşamasına geldiği kanaatindeyim. Biz burada olmayacak işleri de söylemiyoruz. Alt yapısı olan projelerin başında da NAP Projesi dediğimiz Nazilli Gelişim ve Kalkınma Projesi, 84 bin dönüm araziyi kapsıyor. Bunun 12 bin dönümüne yakını kamuya ait arazi olan orman, hazine ve meralardan oluşuyor. Bu şu anlama geliyor. Yani buraya yatırım yapacaklar için yeteri kadar kamudan verilebilecek arazi var. NAP, tamamen jeotermale dayalı oteller, sağlık tesislerin ve tarım sera alanlarını kapsıyor. Bunlar zaten birbirleri ile iç içe geçişmeli. Bir de futbolcularla ilgili kamp yerlerini kapsıyor. Antalya modelinin aynısını buraya oluşturacağız. Esas amaç bu. Yani15 yıl sonra yeni bir Antalya türü bir şehir yaratmayı amaçlıyoruz. Biz burada NAP ile ilgili Devlet Planlama Teşkilatına yazımızı yazdık. Milletvekilimiz Ahmet Ertük ile beraber Bakan Sayın Cevdet Yılmaz la görüştük. Bu tür projelerde Ahmet beyin çok muazzam desteği var. Şu anda GEKA dediğimiz ulusal ajansta da bu iş rapor haline getiriliyor. Birincisi bunu devletin yapacağı turizm alanı teşvik edecek. İkincisi Denizli yoluna bağlanacak 3 kilometrelik 2 şeritli bir yol bağlantımız var. Üçüncüsü Yalınkuyu ve Ketsel’de 47 tane ev, köyün diğer yamacına taşınacak. Bir de iki adet köprü yapılarak Mergen ve Kestel çayı üzerinden Nazilli’ye bağlanacak. Bunlar devletin yapabilecekleridir. Bir de özel sektör, imarı yapılmış, jeotermal suları hazır olan yerde otellerini, sağlık tesislerini kuracak. NAP Projesinin hemen yanında başka bir proje olan Fizik Tedavi Bölge Hastanesi. 420 dönümlük hazineye ait araziyi sağlık bakanlığına verdik. Sağlık bakanlığı da projesini yaptı ve bakanlıktan onay bekliyor. Onay çıktıktan sonra tüm Ege bölgesini kapsayacak şekilde Fizik Tedavi Bölge Hastanesi yapılacaktır. Onunla birlikte bu arazi içerisinde 1000 dönümlük Sera alanı var. Bunu da organik tarım alanı olarak vereceğiz. NAP Projesini çok önemsiyorum.
 
“UZUN YAŞAM MARKA OLDU, BUNDAN SONRA NELER YAPILACAK?
 
İkinci olarak diğer şehirlerden ayırt edecek marka özelliklerimiz var. Bunlardan en önemlisi uzun yaşam merkezi olmasıdır. Uzun yaşamda da TUİK rakamlara göre Türkiye’nin ve Avrupa’nın ortalamalarının çok üstündeyiz. 90 yaşın üzerinde 228, 100 yaşın üzerinde 24 vatandaşımız var. Bununla ilgili olarak Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Gerontoloji Bölümüyle 10 bin kişi üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Bu çalışmaların sonucu mayıs ayı içerisinde bitip uzun yaşamın sırrı nedir, açıklanacak. Ben bunun tamamen Nazilli ve bölgesinin coğrafi iklim özelliklerinden kaynaklandığını tahmin ediyorum. Buranın havası ve suyu uzun ömrü ve insanlardaki esnek yaşama bakış açısını sağlıyor. Bunda incirin, zeytinin ve kestanenin büyük önemi var.
 
“NAZİLLİ SPOR MERKEZİ OLABİLİR Mİ?”
 
Üçüncü olarak Nazilli’yi otomobil sporları merkezi haline getirmek istiyoruz. Şu anda zaten İsabeyli’de 6. kez yapılan tırmanma yarışı var. Başkan Kuvvet Erim sayesinde oldukça tuttu. Fakat bunun yanında biz Nazilli’nin merkezinde NASCAR dediğimiz bir yarış türünü buraya getirmek istiyoruz. Türkiye’de pek örneği olmayan bu yarış sporlarını Nazilli’ye getirmek istiyoruz. Bu konuyla ilgili görüşmeleri sağladık ve arazi temini için çalışma başlattık. Otomobil ve motosiklet sporlarının merkezi yapmak istiyoruz. Çünkü burada 2 tane motosiklet fabrikası var. Onlar da bu sporun yaygınlaşmasında etkili olacak. Ulusal, uluslar arası ve bölgesel tüm yarışmaların merkezi olacağız. Aqualand merkezi için de planlamaktayız. Çünkü yaz aylarında burası çok sıcak oluyor. Su parkı ile dışarıya giden haklımızı burada tutacağız. Su sporlarının merkezi olması için çalışmalara başladık. Nazilli’nin en güçlü bayan ve erkeğini bilek güreşi turnuvaları ile seçiyoruz. Uzun ve sağlıklı yaşayan insanlarımız aynı zamanda da güçlü oluyor. Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz turnuva büyük ses getirdi. Bu yıl hem ödülü artırdık hem de sadece Nazilli sınırları içerisinde bıraktık.
 
“GELİŞEN NAZİLLİ KALABALIK NÜFUSU NASIL ABSORBE EDECEK?”
 
Bunun yanısıra büyük süpermarketlerden 2 tanesi ile ön görüşme yaptık. 2 büyük alışveriş merkezi de buranın alışveriş merkezi haline gelmesini sağlayacak. İlçede yapılacak olan 30 katlı 2 gökdelen istasyon meydanında ve kız Meslek Lisesinin olduğu yerde yapılacak. İçerisinde her türlü konforun, alışveriş merkezlerinin, otoparkların ve lüks restoranların bulunduğu bu gökdelenlerde Nazilli’nin simgesi olacak. Ayrıca gelişen Nazilli için hafif raylı sistem planlıyoruz. Bölge Hastanesinin tamamlanmasıyla birlikte artan trafiğin hafifletilmesi için bu sisteme ihtiyaç var. 3 kilometre mesafedeki NAP projesi alanına, İsabeyli’ye ve Organize Sanayi Bölgesine bağlanacak bir sistem olacak. Nazilli’nin en önemli eksiği olan 3 meydan projem var. 5 Eylül Meydanı, Stad Meydanı ve Evranlı Meydanı’nı yaparak Nazilli’yi meydanları ile de turizm kenti haline getireceğiz. Stadyumu da şehir dışına çıkartacağız. Böylece kalabalık nüfus artan trafik sorunu daha kolay çözülecek. 5-6 yıl içerisinde gelişen Nazilli için havaalanı şart olacak. Organize sanayi, jeotermal sağlık merkezleri, spor kompleksleri ve diğer turizm alanları yönünden zenginleşen ilçenin havaalanı olmazsa olmazları arasında yer alacak.
 
“NAZİLLİ’DE YAŞAYAN ROMENLERİN BABASI GİBİSİNİZ.
ONLAR İÇİN PROJELERİNİZ NELERDİR?”
 
Çalışmalarımız içerisinde Romen vatandaşlarımız için projelerimiz var. Şu anda Türkiye’deki en mutlu Romenler Nazilli’de yaşıyor. Çünkü ilçemizde yaşayan nikahsız Romenleri evlendirdik. 8 çift evlendikten sonra nikahsız yaşayan Romen kalmadı. Ayrıca onların uygun olmayan koşullarda yaşamalarını istemiyoruz. Bazıları için ev yaptık. Son projemizde tamamını bir yere yerleştirmek için TOKİ konutları yapacağız. Esenköy ve bazı köylerimizde TOKi konutları planlıyoruz ve ilk çalışmaları başladı. Esenköy yakınlarındaki alanda ise dal hastanesi planlıyoruz. Bununla ilgili Valimiz Hüseyin Avni Coş, Milletvekilimiz Ahmet Ertürk ve yerel yönetimlerle ortaklaşa aldığımız kararlarla projelerimizi oluşturmaktayız.
 
“KENDİ BULUŞUNUZ OLAN ‘KAYMAKAM ÇAYI’ NASIL ORTAYA ÇIKTI?”
 
Kaymakam çayı dediğimiz çayı ben yaklaşık 15 yıllık tecrübelerimle oluşturdum. Bölgemizde yetişen bitkilerin, özellikle denenmiş bitkilerin karışımları ile oluşan bu çay sayesine sağlıklı yaşam mümkün. Damarları açan bu çay, zekanın gelişmesine, çalışma şevkinin artmasına, cinsel gücün artmasına etki ediyor. Kan dolaşımı hızlandığından şeker hastaları için şeker dengelemesi ve beynin daha fazla oksijen almasını sağlıyor. Tarçın, Tohum, Kimyon, Biberiye, Melisa, Karabaş Otu ve Melisa’dan oluşuyor. İlk etapta iki büyük fincan içilecek. 5-6 saat ara verdikten sonra 3., 4. fincanı içebiliriz. Bu çay ayrıca huzur verdiği için rahatlatıcı bir özelliği var. Ben de zaten bu enerjimi bu çaya borçluyum. Herkese de tavsiye ediyorum.

 

Resmi Gazete
Başbakanlık Bimer
AYDIN
İLETİŞİM:
T.C. Nazilli Kaymakamlığı

Cumhuriyet Mah. Hükümet konağı kat:1
09800 Nazilli / AYDIN
 

Telefon: + 90 (256) 314 03 23

Faks : +90(256)315 29 85

Editör:İbrahim SEVİM

EPosta:ibrahim.sevim@icisleri.gov.tr

 

T.C. İçişleri Bakanlığı Nazilli Kaymakamlığı Resmi Web Sayfası (c)